• Home
  • Aktualności
  • Podsumowanie "Kampanii 19 dni" przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Podsumowanie "Kampanii 19 dni" przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Przez pierwszych 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje pracujace z dziećmi, młodzieżą i rodzinami mówią o szacunku , bezpieczeństwie, wolności oraz prowadzą szereg działań, których celem jest edukowanie i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodziezy.

W Polsce po raz pierwszy w 2014 r. Fundacja „Po drugie” w Warszawie zaczęła rozwijać i propagować "Kampanię 19 dni".

W tym roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Skwierzynie  właczył się w Kampanię po raz pierwszy .

Do wspołtworzenia Kampani zostali zaproszeni Dyrektorzy i Pedagodzy gminnych placówek oświatowych, Dyrektor i Pracownicy Poradni psychologiczno -pedagogicznej w Skwierzynie,  Dyrektor i Pracownicy Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury .

Akcja została objęta honorowym patronatem Burmistrza Skwierzyny.

Zależało nam badzo na integracji i zaangażowaniu wszystkich gminnych instytucji  zajmujacych sie dziecmi, młodzieżą i rodziną .

Podczas Kampanii udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw i działań .

Uczniowie przebywający w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skwierzynie,  w dniu 3.11.21 wzięli udział w webinarze dotyczącym przemocy rówieśniczej. Po obejrzeniu webinaru wraz z innymi uczniami w całej Polsce, młodzież gorąco dyskutowała na temat przedstawionych w nim problemów.

Uczniowie wszystkich skwierzyńskich szkół obejrzeli w sali kinowej Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury filmy promujące przyjaźń, tolerancję i empatię. Uczniowie młodszych klas Zespołu Edukacyjnego  w dniach 8-10 .11.2021 obejrzeli film animowany „W głowie się nie mieści”, uczniowie klas V-VIII Zespołu Edukacyjnego oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w dniu 15.11.2021 film   "Klasa Pana Tourette'a". Filmy te były początkiem dyskusjii prowadzonych potem przez wychowawców w poszczególnych klasach.

W szkołach, Ośrodku Pomocy Społecznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Świetlicy „U Kubusia Puchatka” zrobiło się pomarańczowo, zostały przygotowane gazetki, plakaty profilaktyczne w kolorze pomarańczowym. Podczas prelekcji przygotowanych przez pedagogów, godzin wychowaczych prowadzonych przez wychowawców rozmawiano z dziećmi i młodzieżą na tematy dotyczące przemocy i metod jej przeciwdziałania, promowano właściwe wzorce postaw rówieśniczych, podkreślano rolę rodziny i przyjażni w tworzeniu właściwych postaw i stosunków rówieśniczych. Uczniowie szkół przygotowywali plakaty, transparenty z hasłami o przeciwdziałaniu przemocy oraz gadżety w kolorze pomaranczowym na przemarsze przeciwko przemocy, które odbyły się w poszczególnych placówkach oświatowych. Uczniowie  wznosili hasła przeciwko przemocy wobec dzieci, powiewajac pamarańczowymi balonami, pomponami, kwiatami oraz niosąc transparenty i plakaty, które możecie Panstwo podziwiać na przygotowanej wspólnie wystawie. Szkoła Podstawowa w Murzynowie przemaszerowała przez swoją wieś, zwracając w ten sposóbv uwagę mieszkańców na temat przemocy wobec dzieci. W Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej  przygotowano pomnarańczową gazetkę oraz pomarańczowe kwiaty, przy okazji ich sporzadazania prowadzono nawet  z najmłodszymi podopiecznymi rozmowy dotyczące przemocy. Juz 4 letnie dzieci pieknie definiowały czym jest przemoc.

W Placówce wsparcia dziennego Świetlicy "U Kubusia Puchatka" odbyło się  wiele warsztatów w zakresie problematyki  przemocy miedzy innymi :

- Drzewo przemocy,

- Dzień postaci z bajek,

- Europejski dzień zdrowego jedzenia i gotowania- rozmowy o głodzie i głodzeniu się ,

- Dzień jeża – gry izabawy o złości ,

- Warsztaty o cyberboullingu ,

- Warsztaty emocje a przemoc,

- Dzien tolerancji ,

- Kim jestem barankiem czy wilkiem – o metodach walki z agresją  .

Dzieci uczestniczace w zajeciach świelicowych brały równiez udział w plastycznym  konkursie profilaktycznym "Bądż jak bohater- nie krzywdź ".

Osrodek Pomocy Społecznej koordynował wszystkie działania, prowadził akcje informcyjną na profilu FB oraz opisywał podjęte działania. W holu Ośrdka zawisła pomarańczowa gazetka.

Cieszymy się, że w ramach kampani udało się zainicjować i poprowadzić  interdyscyplinarne działania w zakresie problematyki przemocy.

 

O nas

Ośrodek Pomocy Społecznej w Skwierzynie


66 - 440 Skwierzyna
ul. Batorego 15
Tel./fax 95 7170928
e-mail: ops@skwierzyna.pl
poniedziałek, wtorek, czwartek 7 : 15 – 15 : 15
piątek 7:15 - 14:15

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne, Fundusz alimentacyjny, Dodatki mieszkaniowe, Stypendia szkolne, 500+
Tel. 95 7171412

Świetlica Środowiskowa "U Kubusia Puchatka"


Tel. 509 812 191